Zaznacz stronę

Maciej Obara Quartet / Summer Jazz Festival

Maciej Obara Quartet to historia wieloletniej przyjaźni, wytrwałości oraz ciężkiej pracy. To również historia spotkania czterech nietuzinkowych artystów, których natychmiast połączyła wspólna wizja oraz wrażliwość muzyczna. I ta wyjątkowa muzyczna przyjaźń przetrwała, zarówno trudne początku międzynarodowej kariery, kiedy to nazwisko Obara po raz pierwszy zaczęło pojawiać się na afiszach zagranicznych festiwali, trudny etap przygotowań do sesji nagraniowych z jednym z najbardziej wymagających producentów na świecie Manfredem Eicherem, jak i również okres pandemii wraz z zakazem podróżowania między krajami, a co za tym idzie niemożnością wspólnego koncertowania. Ten ostatni, najtrudniejszy okres w historii zespołu, pokazał jednak, że kwartet łączą bardzo silne więzi, które w okresie rozłąki jedynie się wzmocniły, a muzycy ze zdwojoną motywacją i energią powrócili na międzynarodowe sceny z nową płytą dla ECM zatytułowaną „Frozen Silence”.
Bez wątpienia, kwartet Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to „improwizatorzy o kosmicznej energii”, jak określił ich John Fordham z „The Guardian”. Wania po ukończeniu z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej odnalazł swoją ścieżkę w muzyce jazzowej. Już od pierwszego spotkania młodych artystów w zespole Tomasza Stańki było jasne, że impulsywnego i otwartego saksofonistę oraz introwertycznego i analitycznego pianistę połączy głębokie muzyczne porozumienie. Wania dwa lata temu dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM, a jego pierwsza autorska płyta („Lonely Shadows”) w tym katalogu, jest jednocześnie pierwszym w historii solowym albumem polskiego muzyka wydanym przez monachijską wytwórnię.
Sekcję rytmiczną sekstetu stanowią norwescy muzycy – kontrabasista Ole Morten Vaagan i perkusista Gard Nilssen. Polskiej publiczności znani są przede wszystkim z kwartetu Macieja Obary, z którym wydali już pięć płyt, z czego dwie ostatnie w najbardziej prestiżowej oficynie jazzowej na świecie, w wytwórni ECM. Na międzynarodowym rynku muzycznym są uznawani nie tylko za jedną z najlepszych sekcji rytmicznych w Europie i na świecie, ale także jako wytrawni liderzy własnych składów. Gard Nilssen w ostatnich latach zdobył rewelacyjne recenzje wydając album swojego big bandu złożonego z czołówki skandynawskiego jazzu (Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra), a w zeszłym roku zadebiutował w ECM w roli lidera własnego tria (Gard Nilssen Acoustic Unity). Z kolei genialny improwizator Ole Morten Vagaan współtworząc zespoły takich gwiazd jak Thomas Strønen, czy Maciej Obara od lat ceniony jest także za swoje dokonania kompozytorskie; tak na większe (Trondheim Jazz Orchestra), jak i mniejsze (Motif) uznane zespoły.

Data

23 lip 2023
Expired!

Czas

20:00 - 20:00

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Filharmonia Krakowska
Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków
Czytaj więcej