Zaznacz stronę

𝙿𝚛𝚣𝚢 𝚖𝚞𝚣𝚢𝚌𝚎 𝚘 𝚗𝚊𝚞𝚌𝚎 𝚒 𝚜𝚣𝚝𝚞𝚌𝚎 | K. Jakubowski – 100 lat jazzu w Krakowie

Gościem kolejnego spotkania z cyklu 𝙿𝚛𝚣𝚢 𝚖𝚞𝚣𝚢𝚌𝚎 𝚘 𝚗𝚊𝚞𝚌𝚎 𝚒 𝚜𝚣𝚝𝚞𝚌𝚎 będzie Krzysztof Jakubowski – publicysta i prawdziwy miłośnik Krakowa, który opowie o stuletniej historii Jazzu w Grodzie Kraka! Kwartet NitelineJazz przeniesie nas w świat jazzu lat 50. W programie: Coltrane/Komeda, usłyszymy m.in. utwory z filmów „Nóż w wodzie” i „Dziecko Rosemary”.

Kwartet NitelineJazz wystąpi w programie: Coltrane/Komeda. Amerykański oraz polski jazz z lat 50 w jednej odsłonie, w doborowym składzie. W programie m.in. utwory z filmów „Nóż w wodzie” oraz „Dziecko Rosemary”.
*Waldemar Gołębski – EWI*
(Krzysztof Ścierański, Ryszard Styła, Włodzimierz Kiniorski, NitelineJazz)
*Wojciech Groborz – piano*
(Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Elżbieta Adamiak, Jazz Band Ball, Akademia Muzyczna w Krakowie)
*Adam Kowalewski – kontrabas*
(Tomasz Stańko, Jeff Beck, Leszek Możdżer, John Abercrombie, Mieczysław Szcześniak, Akademia Muzyczna w Katowicach)
*Wiesław Jamioł – perkusja*
(Janusz Muniak, Leszek Żądło, Stanley Breckenridge, Ryszard Styła, Jazz Band Ball)

„Lata 50. były szczególnym okresem dla polskiego jazzu. To właśnie wtedy “ujawnili się” najważniejsi dla tej muzyki polscy jazzmani – liderzy i kompozytorzy. Krzysztof Komeda z pewnością do nich należy i zasługuje na szczególną uwagę. Jest autorem muzyki do wielu filmów ale także kompozytorem, który stworzył niezapomniane tematy zasługujące na miano standardów jazzowych.
Chcąc pokazać szczególną emocję tej muzyki postanowiłem zestawić oryginalne kompozycje Komedy z jazzem amerykańskim z tamtego okresu, skupiając się na twórczości Johna Coltrane’a. Nie tyle jego kompozycji co właśnie charakterystycznej ekspresji, która towarzyszyła jego muzyce. Polski jazz, choć stawiał dopiero pierwsze niepewne kroki i bywał czasem siermiężny nie ustępował w napięciu i szczerości przekazu muzykom z USA.

Data

28 lut 2023
Expired!

Czas

18:30 - 18:30

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Mercy Brown
Floriana Straszewskiego 28, 31-113 Kraków
Czytaj więcej